Pētniecības metodes

Gigakartēšana

Kartēšana ir sen radīta metode, kuru izmanto sarežģītu konceptu pētīšanai un organizēšanai, grafiski atspoguļojot dažādus elementus un to savstarpējās attiecības, kas ir daļa no sarežģītības kā vienuma. Oslo Arhitektūras un dizaina skolas profesora Birgera Sevaldsona 2009.gadā radītā gigakartēšanas metode ir “īpaši daudzpusīga kartēšana virknē slāņu un mērogu ar mērķi pētīt attiecības starp šķietami nesaistītām kategorijām, tādā veidā sniedzot robežkritikas par sistēmu rašanos un struktūru”.

Gigakartēšanas mērķis ir palīdzēt orientēties īpaši sarežģītās lietās, kuras uzstādījusi mūsdienu pasaule. Tā ir sistēmās virzīta dizaina tehnika un ir bāzēta sitēmdomāšanā, dizaina domāšanā un vizuālajā domāšanā.

Gigakartēšanā tiek izklāstīts plašs informācijas apjoms un savstarpējās saiknes, kas iegūtas no dažādiem avotiem, nosedzot plašu un daudzveidīgu tēmu spektru un ietverot makro un mikro slāņus. Elementu un saikņu daudzums un daudzveidība rada “miriādas, jeb neskaidrību īpašību”, kas nodrošina “vispārīgu sajūtu par sistēmas sarežģītību”.

Lejupielādēt šo projektu/dokumentu no BaltSe@nioR Virtuālās bibliotēkas (nepieciešama reģistrēšanās)

Dalībnieki un partneri
LMA, TalTech, UP Poznań
Laika periods
2017.
Statuss
Pabeigts
Lietošana
CC BY-NC-ND 4.0
Atbalstu nodrošina